ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

مرکز مشاوره تغذیه و رژیم درمانی تخصصی

  

 برای داشتن تناسب اندام هیچگاه مجبور نیستید رژیم خیلی محدود و سخت داشته باشید. داشتن تناسب اندام به سادگی یک خواستن است.
  • مرکز تغذیه و رژیم درمانی تخصصی در تبریز

    لیزر موهای زائد در تبریز|لاغری موضعی در تبریز|مراکز لاغری موضعی در تبریز|متخصص افزایش قد در تبریز | تغذیه کودکان |متخصص تغذیه|لاغری موضعی لیپوماتیک در تبریز|دیابت،دیالیز، نارسایی کلیه | کلینیک تغذیه تعیین جنسیت |رژیم چاقی و لاغری|بهترین تغذیه|رشد کودک|کودکان بیش فعال|تغذیه خوب

لاغری موضعی

افزایش قد

رژیم های کاهش وزننکاتی برای کنترل وزن در ایام عید

بیش از چند روز تا آغاز تعطیلات باقی نمانده و شاید از هم اینک نگران افزایش وزن خود در این زمان باشید. تعطیلات به معنی همراه خانواده بودن و لذت بردن از با آنها بودن است.نترسید! تعطیلات عید به این معنا نیست که ترازوی منزل شما بزرگترین دشمن شما شود. سعی کنید یاد بگیرید که چگونه هم از این تعطیلات لذت ببرید و هم در برنامه کاهش وزن شما خللی ایجاد نشود. همه چیز در اعتدال خلاصه می‌شود. بدین معنی که شما به خوردن خود  نظارت داشته و میزان غذای مصرفی را تحت کنترل خود داشته باشید. خبر خوش این است که تحقیقات علمی نشان می‌دهد متوسط افزایش وزن در طول 1-2 هفته تعطیلات کمتر از نیم کیلوگرم است که بسته به وزن شما متغیر است. (توجه به این نکته حائز اهمیت است که افرادی که دچار افزایش وزن بیشتری هستند در طول تعطیلات افزایش وزن بیشتری پیدا می‌کنند.) دوران تعطیلات نباید برای شما به معنی یک فاجعه در برنامه کاهش وزن شما باشد. با رعایت چند تکنیک ساده و آسان و کمی برنامه ریزی، شما می‌توانید رژیم غذایی خود را در این دوره نیز تحت کنترل خود در آورید.

 

قبل از نوروز اهدافتان را برای حفظ تناسب اندام تنظیم نمایید:

1- در دوران عید می‌بایست از فعالیت بدنی مکفی برخوردار باشید پس قبل از عید چند دقیقه را به نوشتن اهداف و راهکارهایی برای افزایش فعالیت بدنی و حفظ تناسب اندام خود در نوروز اختصاص دهید.

2- در نوشتن اهدافتان در عید نوروز مثبت نگر باشید و از جملات انرژی بخش استفاده کنید. برای مثال بنویسید: ( در ایام نوروز از گردش ، ورزش ، مهمانی و غذاهای سالم لذت خواهم برد.)

3- برای خود ذکر نمایید که اگر در عید نوروز بتوانید به اهدافتان نایل گردید چه مزایای را برای شما به ارمغان می‌آورد و در پایان تعطیلات چقدر از این بابت خوشحال و راضی خواهید بود و یا اگر نتوانید به اهداف کنترل وزنتان نایل گردید و وزن اضافه کنید در پایان تعطیلات چقدر اندوه و حسرت خواهید خورد.

4- اهداف‌تان را در جایی جلوی چشم قرار دهید و حتما هر روز صبح آنها را مطالعه کرده و به خودتان یادآوری نمایید.

دید و بازدید و مهمانی‌های عید نوروز:

مصرف شیرینی در دید و بازدید‌های عید رایج است ولی مواد نشاسته‌ای و قندی‌ای که در شیرینی‌جات وجود دارند به راحتی تبدیل به چربی می‌گردند و فرد را چاق می‌سازند. لذا باید تا حد ممکن از مصرف شیرینی و آجیل در ایام عید خودداری نمود و به ویژه از مصرف آجیل در اوقات نزدیک به ناهار و شام پرهیز کرد.

در طی دید و بازدید‌ها و مهمانی‌های ایام نوروز، ممکن است در مصرف میوه، سبزی، سالاد و آب، کوتاهی شود و نیز تحرک و ورزش برخی افراد در ایام عید نوروز کاهش می‌یابد.
در ایام تعطیلات باید به میزان کافی آب نوشیده شود چرا که برخی از افراد به هنگام تشنگی، غذای بیشتری می‌خورند یعنی تشنگی را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند و نیز سعی کنید تشنگی خود را با آب (و یا چای) برطرف سازید و از نوشابه و شربت استفاده نکنید.

 از بین مواد غذایی‌ای که در دید و بازدید‌ها به شما تعارف می‌شود بیشتر چای (بدون قند)، میوه، خیار و خوراکی‌های کم کالری را انتخاب کنید و شرینی‌جات و آجیل را بسیار اندک مصرف کنید (مثلا در هر بازدید به تکه‌ای از یک شیرینی و 1-2 عدد پسته اکتفا کنید)

برنامه غذایی روزانه‌تان را از پیش در ذهنتان مجسم کنید و سعی کنید که مطابق برنامه عمل کنید و قبل از رفتن به مهمانی برای خود مشخص کنید که چه میزان غذا خواهید خورد و سعی کنید مطابق با برنامه خود رفتار کنید.

سعی کنید در مهمانی‌های ناهار و یا شام دسته جمعی و فامیلی، هرگز با شتاب و عجله غذا نخورید و غذا را مزه مزه کرده و به آرامی بخورید و مکث زیادی بین لقمه‌های غذا داشته باشید. در مهمانی‌ها نه خودتان غذای زیادی را در ظرف غذایتان بکشید و نه اجازه دهید دیگران این کار را برای شما انجام دهند و سعی کنید از بین غذاهای ارائه شده در مهمانی‌ها، بیشتر غذاهای کم چرب و کم کالری و کبابی را انتخاب کنید. انتخابتان بیشتر غذاهای کم چرب و سرخ نشده و ماست و سالاد فراوان باشد و برنج و نان را کم مصرف کرده و از سیب زمینی و مواد غذایی چرب و یا سرخ کردنی پرهیز کنید. و بدین شیوه از مهمانی و غذا نیز لذت ببرید.

ممکن است در مهمانی به همراه غذا دوغ و یا نوشابه و یا ترشی سرو شود ، ولی شما این موارد را مصرف نکنید و به جای آن آب را به عنوان نوشیدنی مصرف نمایید. اگر حجم غذای زیادی در بشقاب شما گذاشته شد ، مجبور نیستید تمام آن را میل کنید و فقط مقداری را که مجاز به مصرف هستید مصرف نمایید.

به خاطر داشته باشید هدف از دید و بازدید و مهمانی های ایام عید ،خوردن زیاد نیست بلکه بیشتر از در کنار اقوام و خانواده بودن لذت ببرید.

نکات رفتاری در تعطیلات نوروز

1. سعی کنید هر موقعی احساس تشنگی کردید بجای هر نوشیدنی دیگر ابتدا آب مصرف کنید.

2- همیشه حق انتخاب بین خوب و بد نیست گاهی شما مجبورید بین بد وبدتر یکی را انتخاب کنید. برای مثال اگر ظرفی از شیرینی به شما تعارف شد بهتر است آنکه کوچکتر وکم شیرینی‌تر است را انتخاب کنید. و در ضمن شما مجبور نیستید همه آن را میل کنید.

3- خوردن لذت دارد ولی همه لذتها در خوردن نیست سعی کنید لذت‌های دیگر را هم  در این سال جدید تجربه کنید. مانند لذت ورزش کردن.

4- یکی از علت‌های شایع زیاد خوردن در بین مردم دسترسی آسان به مواد غذایی است. از کارهای دیگری که می‌توانید انجام دهید دوری کردن از مواد خوراکی است اگر تنقلات همیشه برای شما مهیا و جلوی دیدگان شما باشد اشتهای شما تحریک شده و بدون اینکه بخواهید از آنها مصرف می‌کنید. از نشستن در آشپزخانه و یا در کنار میز حاوی تقلات نوروزی پرهیز نمایید.

5-  سعی کنید آهسته غذا بخورید. به طور متوسط 20-15 دقیقه طول میکشد تا مغز پیام سیر بودن را دریافت کند.

6-هیچگاه سعی نکنید رژیم غذایی خود را در ایام تعطیلات شروع کنید ولی آنچه از شما انتظار میرود شروعی برای تمرین زندگی‌ای با شیوه سالم می‌باشد؛ می‌توانید با تمرین شیوه سالم زندگی در حد توان آن را برای پس از تعطیلات نیز ادامه دهید.

7- سعی کنید 7-8 ساعت خواب را در شب داشته باشید؛ خواب زودهنگام در تنظیم متابولیسم و نحوه سوخت وساز تاثیر بسزایی خواهد داشت.

تعطیلات نوروز و فعالیت بدنی

تعطیلات عید بهترین زمان برای  انجام دادن ورزش وفعالیت بدنی برای شماست. پس سعی کنید از این زمان استفاده کنید و به همراه دوستان و یا فامیل برای پیاده روی ویا کوهنوردی بروید. مطمئن باشید شما از آن لذت خواهید برد و هم بدن شما را برای افزایش فعالیت بدنی در سال جدید آماده می‌شود. ممکن است ابتدا برایتان سخت باشد ولی به اطمینان می‌گویم شما کم کم عادت می‌کنید و سر حالی و نشاطی را احساس می‌کنید که با خوردن خوراکی‌های لذیذ هم بدست نمی‌آید. برای مثال شما اگر قصد خرید دارید سعی کنید پیاده بروید ویا ماشین خود را دورتر پارک کنید. حالا دیگر بهانه ضیق وقت را ندارید.اگر به مسافرت می‌روید سعی کنید پیاده روی را در برنامه خود قرار دهید تا اضافه کالری‌هایی را که در هنگام سفر و یا دید و بازدید مصرف می‌کنید را جبران کند. سعی کنید ورزش و فعالیتی  را انتخاب کنید که بتوانید با خانواده انجام دهید. برای مثال دوچرخه سواری یا کوهنوردی یا پیاده روی.
اگر شما  کودک خردسالی دارید این زمان بهترین موقعیت برای تفریح و بازی با فرزندتان است که هم فرزندتان از بودن و بازی با شما لذت می‌برد وهم شما را از خوردن بی مورد باز می‌دارد. با دادن مهمانی و فراهم کردن وسایل مهمانی هم دوستان و اقوام را می‌بینید و هم انرژی مصرف می‌کنید. حتما دقت کرده‌اید که میزبان اشتهای کمتری دارد مشروط به آنکه در حین طبخ و آماده سازی غذا به بهانه مزه کردن ریزه خواری ننمایید. پیاده رفتن به عید دیدنی برای اقوامی که خانه آنها نزدیک است و یا استفاده از پله بجای آسانسور از راههایی است که شما می‌توانید جبران مافات کنید. مطمئنا شما خودتان راههای دیگری را برای داشتن فعالیت و پرهیز از تنبلی و یکجا نشستن وخوردن پیدا خواهید کرد. فقط لازمست که خودتان بخواهید. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که در طول دو هفته بیشتر غذا میل کرده و بخوابید ولی اضافه وزن پیدا نکنید. از طرفی بهترین موقعیت برای افزایش فعالیت بدنی و وزرش برای شما مهیا ست پس چرا نباید ازآن به خوبی استفاده کنید؟

چگونه رفتار کنیم تا در هنگام تعطیلات دچار افزایش وزن نشویم؟

1. خوردن صبحانه: افرادی که صبحانه نمیخورند 4 برابر بیشتر از افراد دیگر شانس چاقی و افزایش وزن دارند. مصرف غلات سبوس دار بویژه نان سنگک هم در افراد با افزایش وزن و نیز افراد چاق توصیه می‌شود. (ترکیب مواد غذایی در صبحانه بایستی %50-55 کربوهیدرات ، 30% چربی و 15-20% پروتئین باشد.) شیر کم چرب علاوه بر تامین کلسیم مورد نیاز در تعدیل وزن موثر می‌باشد. صبحانه را در هنگام ساعات اولیه صبح قبل از ساعت 8:30 میل نمایید.

2. اگر به دید و بازدید می‌روید، به نکات ذیل توجه داشته باشید:
الف)ازبین تنقلاتی که به شما تعارف می‌شود حتما از میوه شروع نمایید.
ب) آجیل را بیش از 7-8 عدد در روز استفاده نکنید.
ج) قبل از رفتن به مهمانی سعی نمایید تنقلاتی که بهتر است از میوه جات باشد استفاده کنید که در مهمانی با حالت گرسنگی مطلق وارد نشوید.
د)بیش از 2-1 عدد شیرینی در روز استفاده نکنید که البته در افراد با افزایش وزن و دیابتی‌ها این تعداد بایستی کمتر باشد.

3. هنگام غذا خوردن ابتدا با سالاد شروع نمایید. این موضوع به کنترل اشتهای شما کمک می‌کند. سعی کنید در تهیه و یا جمع‌آوری وسایل غذا و یا شستشو به میزبان کمک کنید، این عمل به هضم غذا به سوخت و ساز بدنتان کمک می‌کند.

4. اگر زمانی حجم قابل توجهی از انرژی را از تنقلات دریافت  نمودید در وعده‌های اصلی غذایی بیشتر از سبزیجات استفاده نمایید و از میزان برنج و نان مصرفی بکاهید.

5. سعی کنید نظم غذایی را رعایت کنید به نحوی که 3 وعده اصلی بهمراه 3 میان وعده داشته باشید. اگر یک وعده را به هر دلیلی بیش از حد میل نمودید، در وعده بعدی در نظر داشته باشید که با غذایی ساده ،کل انرژی دریافتی را کاهش دهید.

6. شام را دیرهنگام نخورید و در ضمن پس از آن نیز بلافاصله به رختخواب نروید بهتر است آخرین ماده غذایی در روز یک میوه باشد و پس از آن نیز حداقل نیم ساعت بیدار باشید.

7. هیچ بهانه ای برای عدم تحرک ندارید پس سعی نمایید به همراه خانواده حتما نیم تا یک ساعت قدم بزنید. کودکان خود را صرفا با برنامه‌های تلویزیونی یا بازی‌های الکترونیکی سرگرم نکنید به همراه آنان از طبیعت لذت برده و سلامت بیشتری را در سال نو تجربه کنید.

8. هیچ وعده غذایی را حذف ننمایید. (مثلا به این بهانه که وعده غذایی بعدی را مهمان خواهید بود)، زیرا این موضوع فقط باعث ایجاد گرسنگی مفرط  در شما و صرف مقادیر بیشتری غذا خواهد شد. در عوض سعی کنید قبل از مهمانی رفتن خود را تا حدی با میوه سیر کنید.

9 . راهکار برای حفظ رژیم غذایی در مسافرت

مشکلی به نام رژیم در برابر لذت سفر

یکی از مشکلات افرادی که رژیم غذایی را شروع کرده اند آنست که در هنگام سفر چگونه می توانند رژیم خود را نگاه دارند. خیلی از مردم تعطیلات را بهانه‌ای قرار می دهند تا از غذاهای پرچرب و پر کالری در بهترین رستورانها استفاده کنند که بطور معمول در هنگام بودن در منزل خود کمتر از این نوع غذاها می‌خورند. در ذیل چند نکته برای ادامه رژیم غذایی سالم در هنگام مسافرت را با هم مرور می کنیم:
در هر روز حداکثر یک وعده را در رستوران بخورید. صبحانه را می توانید از برنامه معمول رژیم غذایی خود پیروی کنید. برای تنوع در صبحانه ، می‌توانید از شیر و کورن فلکسهای رژیمی نیز استفاده نمایید.
سعی کنید ناهار را وعده غذایی اصلی قرار داده و اگر به رستوران می‌روید ناهار را از یک غذای سالم و کم چرب رستورانی استفاده نمایید. شب را نیز معمولا از غذاهای کم کالری استفاده نمایید.
در انتخاب نوشیدنی دقت نمایید. آب بهترین نوشیدنی برای شماست، همچنین می‌توانید از نوشیدنی‌هایی چون: شیر کم چرب، آب معدنی و آبمیوه 100%طبیعی استفاده کنید.
حجم وعده غذایی خود را کاهش دهید. می‌توانید بعضی اوقات برای خود فقط سوپ سفارش دهید و باقیمانده ظرف غذای کودک خود را که مسوولیت خود می‌دانید که از اسراف آن جلوگیری نمایید! را میل کنید، می‌توانید غذای خود را با همسرتان بصورت شریکی استفاده نمایید. اگر خجالت می‌کشید از این که یک غذا برای دو نفر سفارش دهید، می‌توانید هر کدام یک ظرف سفارش دهید و نیمی از هر ظرف را در یک ظرف یک بار مصرف برای وعده بعدی خود بگذارید و در یخچال نگهداری نمایید.
در هنگام رفتن به رستوران به چند نکته ساده و مهم توجه کنید:
غذای کبابی یا آب پز (یا بخار پز) را بجای سرخ کردنی‌ها سفارش دهید. به جای کباب کوبیده از برگ و چنجه و یا جوجه کباب استفاده کنید. به جای سیب‌زمینی سرخ شده یا ذرت مکزیکی، سالاد و سبزیجات بدون سس سفارش دهید. نان‌های سبوس‌دار را حتی الامکان برای میز غذای خود درخواست نمایید.

میان وعده‌های خود از میوه جات انتخاب نمایید.

رستوران سنتی را به رستوران فست فود ترجیح دهید. در انتخاب غذاهای خود ماهی را فراموش نکنید.
مراقب پیش غذاها باشید. خیلی از ما حجم زیادی از انرژی را حتی قبل از غذای اصلی دریافت می‌نماییم.
در هنگام سفر وقت کافی برای ورزش و فعالیت بدنی خواهید داشت، و می‌توانید از گردش، پیاده روی و ورزش و بازی با فرزندان یا اقوام  لذت ببرید.
در هنگام مسافرت هدف غیر منطقی برای کاهش وزن خود قرار ندهید. اولین هدف شما این باشد که در طی سفر وزنتان افزایش نیابد.

واکنش صحیح در مقابل لغزش و ناپرهیزی:

اگر در ایام عید هر زمان دچار لغزش و ناپرهیزی شدید و برای مثال در یک نهار و یا شام و یا یک بازدید زیاده روی کردید در این صورت نباید نا امید شوید و عزم شما برای کاهش وزن سست گردد و نسبت به کنترل وزن و رعایت رژیم غذایی خود بی‌انگیزه گردید، بلکه باید پس از هر لغزش ، رژیم غذایی خود را از سر گرفته و سعی کنید دیگر تکرار شود. شما می‌توانید اشتباهتان در دریافت کالری اضافه را با انجام قدری فعالیت بدنی و یا پیاده روی بیشتر در روزهای بعد جبران کنید، پس هرگز استقامت و پشتکار خود را در رعایت رژیم غذایی از دست ندهید.
“مهمترین موضوع این است که از این تعطیلات لذت ببرید و اگر زمانی این نکات را درست رعایت نکرده و دچار افزایش وزن شدید ، ناامید نشده و دوباره شروع کنید. این موضوع را همواره به یاد داشته باشید که هیچگاه برای شروع دیر نیست، شما حتما موفق خواهید شد”.
«تعطیلات بسیار خوشی را برایتان آرزومندیم»

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

نماد اعتماد الکترونیکی

می توانید با کلیک بر روی نماد فوق، اعتبار وب سایت و ضمانت پرداخت خود را در زرین پال مشاهده نمایید.
فشارخون بالای مقاوم

زمانیکه با وجود دریافت حداقل سه نوع داروی کاهنده فشار خون که یکی از آنها هم دیورتیک است، همچنان فشار خون بالایی دارید بدین معناست که دچار فشار خون بالا مقاوم هستید . فشار خون بالا مقاوم ، حالتی است که به درمان مقاوم است . علاوه بر این، افرادی که فشار خون بالا کنترل شده ای دارند ولیکن برای رسیدن به این کنترل از 4 نوع مختلف دارو استفاده میکنند نیز به نوعی مبتلا به فشار خون بالا مقاوم هستند

مطالعه بیشتر...
کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید به بیماری ای اطلاق می شود که غده ی تیروئید شما مقادیر کافی از هورمون های مهم و اختصاصی این غده را، تولید نکند.

زنان، به ویژه زنان بالای 50 سال، احتمال بیشتری دارد که به کم کاری تیروئید مبتلا گردند.

مطالعه بیشتر...
مقاومت بدن در برابر کاهش وزن

خیلی از افراد چاق تاکید می‌کنند بدن آنها پس از سال‌ها نسبت به رژیم غذایی مقاوم شده است. مطالعات گذشته نشان می‌دهد رژیم‌های یویویی که با کاهش و افزایش متناوب وزن همراه است سوخت و ساز بدن را کاهش می‌دهد، همین نکته را دلیل مقاومت بدن در برابر کاهش وزن پس از رژیم‌های متمادی می‌دانند اما این جمله که بدن من دیگر به رژیم های غذایی مقاوم شده و امکان کاهش وزن وجود ندارد، اساسا نادرست است و در چنین شرایطی، لزوما بایستی از روش های جدید برای کاهش وزن استفاده کرد. 

افزایش وزن پس از رژیم

لپتین یک هورمون بازدارنده طبیعی اشتهاست که از سلول‌های چربی بدن ترشح می‌شود. کشف این هورمون  هیجانی را در دهه 90 میلادی ایجاد کرد. آن زمان محققان در مطالعاتی که روی موش انجام دادند دریافتند لپتین باعث کنترل اشتهای موش گردیده،‌ لذا موش وزن کم می‌کند. اما این پدیده ندرتا در انسان اتفاق می‌افتد.

مطالعه بیشتر...
پیاده روی و دیابت نوع 2

انجام پیاده روی های کوتاه مدت پس از وعده های غذایی می تواند خطر دیابت نوع 2 را در سالمندان کاهش دهد چرا که به کاهش میزان حداکثر قند خون که پس از پر شدن معده با غذا رخ می دهد، کمک می کند. دیابت نوع 2 یکی از شایعترین بیماری های مزمن می باشد که در آن حسایت سلولهای بدن به انسولین کمتر شده و در تنیجه قند خون به خوبی کنترل نمی شود.

مطالعه بیشتر...
چربی ها و سرطان پروستات

طبق مطالعه انجام شده در دانشگاه کارولینای شمالی، داشتن یک رژیم مملو از چربی های اشباع (نوعی از چربی که معمولاً در غذاهایی مانند گوشت چرب گاو و پنیر پرچرب وجود دارد)، خطر ابتلا به سرطان بدخیم پروستات را می افزاید. این نتایج با بررسی اطلاعات مربوط به 1854 مرد مبتلا به سرطان پروستات به دست آمد که بیماری این افراد بین سال های 2004 تا 2009 تشخیص داده شده بود.

مطالعه بیشتر...
کاهش وزن کودکان چاق

افزایش نرخ ابتلا به چاقی و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان، خطر بروز مشکلات سلامتی و ابتلا به بیماری های جدی مانند دیابت را افزایش داده است. درمان های اولیه برای کودکان چاق و دارای اضافه وزن زمانی که هدف درمان هم والدین و هم کودک باشد، نسبت به زمانی که تنها کودک هدف درمان باشد بهتر عمل می کنند. مشارکت والدین بخش مهمی از درمان کودکان پیش دبستانی چاق و دارای اضافه وزن است.

مطالعه بیشتر...
مصرف قهوه و ضریب هوشی نوزاد

یافته های حاصل از یک مطالعه در بیمارستان کودکان Nationwide نشان داد که مصرف مقادیر متوسط قهوه در دوران بارداری اثر نامطلوبی بر ضریب هوشی نوزاد نخواهد داشت. این پژوهش اولین مطالعه ای است که درآن چگونگی اثر کافئین در محیط رحمی بر هوش و رفتارهای جنین در سال های بعدی زندگی  ارزیابی شده است. یافته های این مطالعه از عدم اثر مصرف  متوسط کافئین بر ضریب هوشی و یا اختلالات رفتاری در سال های بعدی زندگی متمرکز شدند.

مطالعه بیشتر...
بیماران همودیالیزی و مصرف امگا3

آمار مرگ و میر دربیماران کلیوی که برای طولانی مدت همودیالیز می شوند، بسیار زیاد گزارش شده است و اغلب این موارد مربوط به مشکلات قلبی و عروقی بوده و احتمالا از التهاب های مزمن ناشی از همودیالیز نشآت می­گیرد. محققان انستیتوی تحقیقات پزشکی UCLAپیرامون این موضوع،  به بررسی تاثیرات ضد التهابی مصرف اسید چرب امگا 3 نسبت به امگا 6 در بیماران همودیالیزی پرداختند. اسید چرب امگا 3، بر خلاف اسید چرب امگا 6 خاصیت ضد التهابی و ضد انعقادی دارد.

مطالعه بیشتر...
ویتامین B3 و سرطان پوست

علت اصلی بروز سرطان پوست غیرملانوما مواجهه با نور خورشید است. علیرغم توصیه های موجود در مورد محافظت در مقابل نور خورشید، بروز سرطان پوست همچنان در سراسر جهان رو به افزایش است. در استرالیا سرطان پوست غیرملانوما بیش از نیمی از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

مطالعه بیشتر...
کنترل بهتر قند خون

برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 حفظ قند خون در محدوده طبیعی بسیار حائز اهمیت است، زیرا افزایش م قند خون سبب می شود این بیماران در معرض خطر عوارض ناشی از دیابت مانند سخت شدن شریان ها و بیماری های قلبی قرار گیرند. بیماری قلبی در این بیماران در نهایت می تواند منجر به مرگ شود.

مطالعه بیشتر...
وزن و افزایش خطر دمانس

افراد میانسالی که نمایه توده بدنی (BMI) آنها کمتر از kg/m2 20 است به میزان سه برابر بیشتر از همسالانی که وزن نرمالی دارند به دمانس یا زوال عقل مبتلا می شوند.
یافته های بزرگترین مطالعه بررسی ارتباط BMI و خطر دمانس، نشان دهنده آنست که افراد میانسال مبتلا به چاقی (kg/m2 30 ست که چاقی خطر دمانس را بالا می برد.

مطالعه بیشتر...
قهوه و سرطان کولورکتال

مصرف قهوه ممکن است با ابتلا به سرطان کولورکتال ارتباط معکوس داشته باشد. هرچند مطالعات پیشین نظرات ثابتی ارائه نکرده اند. متابولیت های قهوه موجود در سرم ممکن است ارتباط بین سرطان و مکانیسم های زمینه ساز سرطان را روشن سازد.

مطالعه بیشتر...
رژیم غذایی و کاهش کلسترول بد

واژه کلسترول از دو واژه یونانی chole- (زرداب) و Stereos (جامد) تشکیل شده است.این ملکول  باعث ایجاد نفوذ پذیری وسیالیت در غشا سلول های جانوری می شود. کلسترول از مولکول‌های چربی محسوب می‌شود. علاوه بر این کلسترول همچنین به عنوان یک ماده متشکله به تولید هورمون‌های استروئیدی، اسیدهای صفراوی و ویتامین D کمک می‌کند. کلسترول چربی اصلی تولید شده توسط حیوانات است بنابراین در گیاهان کلسترول وجود ندارد. در تمام سلولها درمهره داران کلسترول تولید می‌شود البته جگر (کبد) نوعاً مقدار بیشتری کلسترول تولید می کند. اصطلاحا دو نوع کلسترول در خون انسان مطرح می شود. کلسترول خوب و کلسترول بد.

مطالعه بیشتر...
سویا ( خوب یا بد )

سویا گیاهی است یک ساله با ساقه پرزدار و برگ‌های مرکب سه برگچه‌ای به رنگ سفید و بنفش که از خانواده بقولات با نام علمی Glycinemax می‌باشد. این گیاه دارای منشاء آسیایی است و در چین از حدود 5000 سال پیش پرورش داده می‌شود. امروزه سویا از ارزان‌ترین و بهترین غذاها به شمار می‌رودبه طوری که استفاده از لوبیای سویا در غذا نقش مهمی از لحاظ تامین پروتئین و چربی مورد نیاز مردم آسیا دارد. علاوه بر آن این محصولات قرن هاست که به دلیل فوایدشان در آماده‌سازی غذا و بهبود طعم مطلوب گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد که توفو مهمترین نمونه از این دسته می‌باشد

مطالعه بیشتر...
رژیم گیاهخواری

نگاهی به جنبه‌های مثبت و منفی گیاهخواری

اين روزها افراد زيادي به رژيم غذايي گياهخواري گرايش پيدا كرده‌اند كه اكثر آنها با هدف رسيدن به سلامت بيشتر و كاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي مختلف از جمله انواع سرطان‌، گياهان را در رژیم غذایی خود قرار مي‌دهند. 

حال اين سوال مطرح است كه آيا گياهخواري مي‌تواند سلامت مصرف‌كننده را تضيمن كند؟ و اینکه این قبیل افراد باید مراقب دریافت چه املاحی باشند؟

مطالعه بیشتر...
زیتون

کاشت و پرورش زیتون از گذشته‌های دور در ایران رایج بوده و در سال‌های اخیر، تولید ارقام کنسروی صورت گرفته و به سبب آگاهی مردم از خواص بسیار میوه زیتون، علاقه‌مندی به کاشت این درخت با ارزش زیاد شده است؛ به‌گونه‌ای که مردم راغب شده‌اند هر جائی‌که شرایط کاشت فراهم باشد؛ اعم از باغ، باغچه، حیاط منزل، حواشی اراضی کشاورزی و هر جای مناسبی اقدام به کاشت زیتون نمایند.از آنجا که میوه رسیده زیتون به صورت خام تلخ است برای قابل مصرف شدن آن راهکارهای بسیاری از جمله اضافه کردن سود وجود دارد به همین دلیل برخی تمایل دارند زیتون را در خانه و با روش‌های بی‌ضرر تلخی‌زدایی و بدون استفاده از مواد نگهدارنده تهیه کنند. در این مقاله به چند روش خانگی تلخی‌زدایی زیتون اشاره شده است.

مطالعه بیشتر...
دیابت بارداری GDM

رژیم غذایی صحیح در دوران بارداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که رشد و سلامت نوزاد در گرو سلامت و تغذیه صحیح مادر است. یک رژیم غذایی مناسب برای دیابت بارداری تقریباً مشابه رژیم‌های مناسب برای دیگر دیابت ها (دیابت نوع۱ و یا ۲) می‌باشد. به عبارت دیگر یک رژیم مناسب برای دیابت بارداری نیز شامل مصرف غذاهای سالم و پرهیز از مصرف غذاهای چرب، پر نمک و یا حاوی شکر است با این تفاوت که در این مورد نیازهای جنین نیز باید در نظر گرفته شود. از طرفی کنترل وزن هم مهم است و حتما بایستی در نظر گرفته شود.

رژیم افزایش قد

رشد قدی در طول زمان همیشه به عنوان یک نگرانی برای بیشتر افراد بوده است. بیشتر والدین نگران کوتاه قدی فرزندشان هستند و پیوسته در جستجوی راهی برای غلبه بر این مشکل هستند. امروزه داروهای زیادی وجود دارند که در رشد قدی مناسبند اما باید توجه داشت که رشد قدی به میزان زیادی وابسته به ژنتیک و وراثت، تغذیه و نوع و میزان ورزشی است که انجام می شود، است. از این موارد ژنتیک غیر قابل تغییر ولی بقیه قابل تغییر می باشد. به این معنی که با تغییر در برنامه غذایی و انجام حرکات ورزشی مناسب و در صورت نیاز استفاده از مکمل مناسب می توان در جهت افزایش قد قدم برداشت.

بطور کلی می توان انتظار داشت که پسران تا سن حدود 22 سال و دختران تا سن حدود 18 سال، فرصت افزایش قد داشته باشند.

بطور خلاصه :

- تغییر در رژیم غذایی روزانه به نحوی که باعث افزایش تولید هورمون رشد شود و نیز کلسیم و دیگر مواد لازم برای رشد استخوان را فراهم آورد.

- انجام حرکات ورزشی مناسب با توجه به وزن

- استفاده از مکملهایی که در تولید هورمون رشد در بدن نقش دارند.

سه مورد فوق تحت نظر مشاور تغذیه می تواند در سنین رشد به افزایش قابل توجه رشد قدی کمک کند

آرام غذا بخورید

وقتی زمان صرف غذا فرا می رسد، سعی کنید آرام تر غذا بخورید، زیرا طبق نتایج تحقیقی که در این زمینه انجام شده، کسانی که آرام غذا می خورند نسبت به کسانی که سریع و تند غذا می خورند، بیشتر احساس سیری می کنند.

Joomla Accordion

اپلیکیشن آندروید

 

فایل بروزرسانی شده اپلیکیشن مرکز مشاوره تغذیه و رژیم درمانی با نام "دیبا" با امکان ویزیت آنلاین. جهت دانلود مستقیم به گوشی، کد بالا را با گوشی اسکن نمایید و یا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.